Aizvadīts pirmais Latvijas Mikologu biedrības organizētais Pavasara sēņu simpozijs
foto: Latvijas Mikologu biedrība
Simpozija laikā notika vairākas lekcijas un meistarklases.
Sabiedrība

Aizvadīts pirmais Latvijas Mikologu biedrības organizētais Pavasara sēņu simpozijs

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Sekmīgi aizvadīts Latvijas Mikologu biedrības organizētais pirmais Pavasara sēņu simpozijs. Simpozija ietvaros bija aplūkojama pavasarī ievākto sēņu izstāde, ceļojošā izstāde “Sēnes un sēņošana apdziedāšanās un nerātnajās dziesmās”, tika lasītas lekcijas, norisinājās sēņu papīra liešanas un dzijas krāsošanas meistarklases.

Aizvadīts pirmais Latvijas Mikologu biedrības orga...

Šā gada 26. aprīlī Latvijas Nacionālā botāniskā dārza vides izglītības centra “Botania” siltumnīcā norisinājās Latvijas Mikologu biedrības organizētais pirmais Pavasara sēņu simpozijs.

Bija aplūkojama pavasarī ievākto sēņu izstāde: ēdamie, gardie lāčpurni un citas ēdamas un neēdamas sēnes. Izstādei ievāktas 74 sēņu sugas, tostarp sešas aizsargājamas. Ceļojošajā izstādē varēja aplūkot un pat izpētīt mikroskopā vēl arī 22 ķērpju sugu un 21 gļotsēņu sugas paraugus. Vēl papildus trīs sēņu sugas tika ievāktas Nacionālā botāniskā dārza siltumnīcās.

Savs stends bija atvēlēts arī dr. Ilzes Irbes vadībā izstrādātajiem micēlija kompozīta materiāliem, kas šā gada sākumā ieguva galveno balvu starptautiskā konkursā kā videi draudzīgs, kompostējams materiāls, kas ar laiku var aizstāt sintētiskos putuplasta materiālus.

Simpozija laikā notika vairākas lekcijas un meistarklases. Tradicionālās kultūras pētniece Andra Simanova stāstīja par īstās posaspiepes plašo un daudzveidīgo izmantošanu latviešu tradīcijā —  ārstniecībā (kā pārsēju un asiņošanu apturošu līdzekli) un mājsaimniecībā, piemēram, odu un citu insektu atvairīšanai. Ikvienam bija iespēja izmēģināt uguns iegūšanu, izmantojot no posaspiepes īpaši sagatavotu iekuru. Latvijas Mikologu biedrības valdes priekšsēdētāja Diāna Meiere iepazīstināja apmeklētājus ar vilnas dzijas krāsošanas paņēmieniem, izmantojot ķērpjus un sēnes, bija iespējams  piedalīties dzijas krāsošanas procesā un aplūkot no tās darinātus rokdarbus.

Sēņu papīra un tintes jaunrades darbnīcās katram bija iespēja izliet savu piepju papīra loksnīti un izveidot gleznojumu ar sēņu tinti un izzināt tās gatavošanas paņēmienus.

Biotehnoloģe un farmaceite Audrone Spārīte-Jansone iepazīstināja ar psilocibīnu un psilocīnu saturošu sēņu klīnisko pētījumu vēsturi un to izmantošanas iespējām medicīnā.

Latvijas galvenā mikoloģe Inita Dāniele lekcijā “Pavasara sēnes” stāstīja par pirmajām sēnēm, kas parādās līdz ar silto laiku, uzsverot sugas precīzas noteikšanas nozīmi un piesardzību lietošanā.

Noslēdzoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītajam Latvijas Mikologu biedrības projektam “Sēņu birze”, simpozija apmeklētāji tika aicināti iepazīt sēņu un latviešu folkloras krāšņo mijiedarbību, apskatot fotoizstādi “Sēnes un sēņošana apdziedāšanās un nerātnajās dziesmās”.

Pavasara sēņu simpozijs tiek rīkots sadarbībā ar Latvijas Mikologu biedrību, Radio NABA raidījumu par sēnēm “Micēlijs” un Latvijas Mikologu biedrības projektu “Sēņu birze”, kas top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

2023. gada rudenī sēņu vākšana un izmantošana tika iekļauta Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.
Latvijas Mikologu biedrība ir dibināta 2003. gadā, un tās mērķi ir Latvijas sēņu, gļotsēņu un ķērpju izpēte, sēņu zinību popularizēšana un izplatīšana sabiedrībā, dažādu izglītojošu pasākumu īstenošana.