Nodzīvot līdz 100 gadiem - pilnīgi reāli: latviešu ārsts skaidro, kāpēc retas slimības sastopamas arvien biežāk
foto: Ieva Čīka/LETA
Kardiologs Ainārs Rudzītis.
Esi vesels

Nodzīvot līdz 100 gadiem - pilnīgi reāli: latviešu ārsts skaidro, kāpēc retas slimības sastopamas arvien biežāk

Veselības nodaļa

Jauns.lv

Mūsdienās cilvēki noveco lēnāk, dzīvo ilgāk, un nodzīvot līdz 100 gadiem vairs nešķiet neiespējami, uzsver Rīgas Stradiņa universitātes profesors un "Profesora Skrides Sirds klīnika" galvenais ārsts Ainārs Rudzītis.

TV24 raidījumā "Ārsts atbild" viņš pastāstīja, kā mainās vecuma uztvere un kā tas ietekmē slimību diagnostiku un ārstēšanu. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, cilvēku līdz 65 gadu vecumam mūsdienās uzskata par jaunu, bet par vecumu var runāt tikai no 90 gadu vecuma. Cilvēki 70 līdz 80 gadu vecumā bieži vien paliek sociāli aktīvi un fiziski rīcībspējīgi, un šāds vecums vairs netiek uzskatīts par "dziļām vecumdienām".

Vienlaikus novērojams autoimūno un reto slimību skaita pieaugums. Ārsts atzīst, ka daļēji tas saistīts ar uzlabotu diagnostiku un lielāku informētību: "Jā, šādu slimību kļūst vairāk, bet tāpat uzlabojas diagnostika un izpratne par to dabu. Ir iespēja precīzāk atšifrēt simptomus, līdz ar to situācija kļūst labāka."

Tomēr pacientiem, kuriem nepieciešamas specifiskas operācijas, bieži vien nākas ilgi gaidīt savu kārtu. Rudzītis norāda, ka Latvijā, tāpat kā daudzās valstīs, šādas iejaukšanās tiek apmaksātas no valsts budžeta, un to skaits ir atkarīgs no pieejamā finansējuma. "Ja līdzekļu būtu vairāk, tad ārsti varētu operēt uz pusi vairāk pacientu," viņš uzsver.

Sarunā tika cilāts arī jautājums par vakcīnu ietekmi uz reto slimību attīstību - īpaši bieži sabiedrībā tiek minēta vakcīna pret Covid-19. "Statistika rāda, ka vakcīnas kopumā dod daudz vairāk labuma un glābj dzīvības, nekā kaitē. Jā, vakcīnām var būt blakusparādības - tāpat kā jebkurām zālēm," viņš kardiologs.